![]() |
Nymphalis xanthomelas, isonokkosperhonen. |
Tänään oli todella hieno lämmin ja keväinen päivä ja perhosia lennossa.
Näitä oli liikkeellä jo enemmänkin, ainakin kolme niitä pyöri pellon
reunassa.
Ne kisailivat välillä koivutyttöperhostenkin kanssa, kun
samalla alueella lentelivät.
Kevään ensimmäinen neitoperhonenkin näkyi lennossa ja laskeutui kynnökselle.
Pari sitruunaperhosta ja suruvaippakin lenteli samalla alueella.
Kun
yritin hypätä ison ojan yli voidakseni kuvata sitä suruvaippaa, niin
tipuin ojaan ja kastuin aika tavalla. Onneksi oli haalarit päällä, niin
pahimmat kurat jäi niihin eikä kamerakaan kastunut, kun pidin
sitä ylhäällä.
4 kommenttia:
Voi että mikä ojareissu!
Minäpä en ole nähnyt ensimmäistäkään perhosta, vaikka olen liikkunut ulkona tuntikausia joka päivä tällä viikolla.
Olisikohan siellä saaressä vielä liian kylmää?
Ei meillekään kaikki perhoset vielä tule pihaan saakka, kun siellä on kylmempää. Siksi kävelenkin pellonreunaa maantien toisella puolella, kun siellä on lämpimämpää ja siksi enemmän perhosia.
Kukkia näyttää kuitenkin saaressa olevan enemmän kuin meillä pihassa!
Voi hyvin vaikuttaa se, että ilmavirta on kylmää, kun se puhaltaa meren yli ja tulee suoraan tänne, saaren keskiosaan mennessä se ei ehdi montaa astetta lämmetä, tai ei ehkä astettakaan. Mutta ihan maan tasalla on lämmin, ja siinähän nämä kevän matalat kukkaset ovatkin osanneet kehittyä huippuunsa!
Metrin korkeudella on jo eri lämpötila kuin muutaman sentin korkeudella. Voisikin kokeilla, jos olisi joku tarkka mittari. En ole varma paistilämpömittarin tarkkuudesta, mutta teen kokeilun!
Lähetä kommentti